Schematy nowych tras, które mają pojawić się na przystankach, wywołały wiele komentarzy w internecie. Pasażerowie nie kryją krytyki, wskazując na brak czytelności rozkładu i ważnych połączeń. Miasto zapewnia jednak, że wsłuchuje się w głosy mieszkańców, a uwagi zostaną ponownie przeanalizowane i wzięte pod uwagę.
Jak podkreśla wiceburmistrz Wałcza Adam Biernacki, możliwość zgłaszania uwag istniała na etapie konsultacji społecznych, które odbyły się w czerwcu.
– Wówczas wpłynęło do nas około 300 maili. Zawarte w nich uwagi zostały przeanalizowane, a po ich uporządkowaniu wyodrębniono około 65 niepowtarzających się wniosków – relacjonuje zastępca burmistrza. – Większość z nich została uwzględniona w nowym rozkładzie jazdy. Nie dotyczyło to jednak kursów związanych z obsługą gminy wiejskiej, ponieważ w tym zakresie decyzje należą do wójta. Warto podkreślić, że korekty wynikające z konsultacji były sukcesywnie przekazywane w lipcu i sierpniu do firmy Refunda, która odpowiadała za przygotowanie nowego rozkładu jazdy.
Mimo zakończenia formalnych konsultacji miasto deklaruje dalszą gotowość do reagowania na sygnały od mieszkańców. Jednym z pierwszych działań ma być uzupełnienie przystanków o schematy tras, które pomogą pasażerom zorientować się w nowym układzie połączeń. Powrócił już poranny autobus ze Strączna.
Wiceburmistrz zwraca uwagę na rolę dyspozytorów Zakładu Komunikacji Miejskiej, którzy w tym okresie stanowią wsparcie dla mieszkańców.
– Dyspozytorzy na bieżąco informują pasażerów o zmianach. Gdy mieszkańcy pytają, skąd i dokąd chcą dojechać, otrzymują konkretne informacje i – jak słyszymy – są z nich zadowoleni – podkreśla. – W odpowiedzi na zgłaszane uwagi będziemy analizować różne rozwiązania i wprowadzać korekty tam, gdzie będzie to uzasadnione, starając się jednocześnie sprostać oczekiwaniom pasażerów i uwzględniać realia ekonomiczne spółki.

Konsultacje w sprawie rozkładu w czerwcu???
Kto o nich słyszał i gdzie była ta informacja? 300 maili na ponad 20 tys. mieszkańców!! Czy taka informacja o zmianie rozkładu i konsultacjach nie powinna być szeroko ogłoszona, np. na przystankach, autobusach? Przecież wystarczyło przeanalizować „obłożenie” kursów o poszczególnych godzinach…Dojazd do pracy, szkoły – to powinno być podstawą rozkładu jazydy w takim mieście jak nasze….
Ja jestem zszokowana tym co zobaczyłam dzisiaj pod szkołą nr5. Pierwszy autobus 13:23 pusty drugi 13:27 pusty i trzeci autobus 13:28 troje dzieci zdążyło bo biegli i kierowca poczekał . To jakaś kpina … Dzwonrk na przerwę 13:25 nie ma możliwości by zdążyć !!!