To był historyczny dzień dla Szkoły Podstawowej w Człopie. W czwartek, 28 maja, podczas uroczystości w hali widowiskowo-sportowej placówka oficjalnie otrzymała imię Mikołaja Kopernika i nowy sztandar. Co ważne, patron został wybrany demokratycznie przez całą społeczność szkolną, a sam pomysł poparli przede wszystkim uczniowie. To symboliczny koniec wieloletniej historii szkoły bez patrona, ale też odejście od czasów, gdy nazwę narzucały komunistyczne władze, jak w przypadku dawnego patrona, Marcelego Nowotki.
Najważniejszym momentem uroczystości było oficjalne ogłoszenie nowego patrona szkoły. Jak podkreślała dyrektorka Wiesława Sieczka, wybór poprzedził niemal dwuletni proces angażujący całą społeczność szkolną.
– Najpierw powołany został zespół do spraw wyboru patrona. W marcu 2025 roku uczniowie wszystkich klas wzięli udział w zajęciach wychowawczych na temat poszukiwania autorytetu. Następnie prezentowali sylwetki swoich kandydatów – mówiła dyrektorka. – W wyniku tajnego głosowania uczniowie wybrali na swojego kandydata Mikołaja Kopernika. Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna wybrały Wisławę Szymborską. I dopiero wybory powszechne zdecydowały, że większością głosów zwyciężył Mikołaj Kopernik.
Dyrektorka przypomniała również historię szkoły i dawnych patronów placówki. Jak zaznaczyła, w czasach PRL szkoła otrzymała patrona odgórnie narzuconego przez komunistyczne władze.
– Dopiero w 1967 roku decyzją ówczesnych władz oświatowych nadano jej imię polskiego robotnika i działacza komunistycznego Marcelego Nowotki, na wybór którego nie mieli wpływu ani nauczyciele, ani rodzice, ani tym bardziej uczniowie – przypomniała.
Od 1991 roku szkoła pozostawała bez patrona. Dopiero teraz, w roku jubileuszu 80-lecia placówki, społeczność zdecydowała się na nową nazwę.
– Wybraliście niesamowitego Polaka, wszechstronnie wykształconego, który sięgał gwiazd. Ja wam życzę, abyście spełniali swoje marzenia, choćby wydawały się najbardziej szalone – zwróciła się do uczniów wicemarszałkini województwa zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
– Nauczyciele wybrali Szymborską, czyli nauczyciele z sercem. Natomiast młode pokolenie postawiło na naukę, na rozwój, na sięganie gwiazd. Zrobiliście państwo coś pięknego – skomentowała proces wyboru patrona wicekuratorka oświaty Agnieszka Mackojć.
– Nadanie imienia szkole nie jest tylko formalnością ani nazwą na dokumentach – mówił burmistrz Człopy Bartosz Nowicki. – To wybór wartości i wzoru, do którego młodzi ludzie będą mogli odwoływać się zarówno w chwilach sukcesu, jak i wtedy, gdy trzeba pokonać trudności. Mikołaj Kopernik uczy odwagi myślenia, ciekawości świata i wytrwałości. To patron szczególnie bliski szkole, bo właśnie tutaj dzieci uczą się zadawać pytania, odkrywać świat i przekonywać się, że wiedza jest kluczem do przyszłości.
W trakcie uroczystości odbyło się również przekazanie nowego sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców oraz ślubowanie uczniów. Bardzo ciepło przyjęto część artystyczną przygotowaną przez uczniów i nauczycieli. Program był dopracowany w najmniejszych szczegółach, momentami wzruszający i świetnie oddający podniosły charakter wydarzenia.
Po oficjalnych uroczystościach w szkole odsłonięto tablicę z nazwą patrona oraz przygotowaną na jubileusz wystawę kronik szkolnych. Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród gości związanych z Człopą, którzy na starych fotografiach znajdowali siebie i swoich bliskich.
Symbolicznym akcentem tego wyjątkowego dnia było również ponowne uruchomienie po naprawie stuletniego zegara znajdującego się na wieży szkoły.



























































Komentarze
Dołącz do dyskusji.
Badz pierwsza osoba, ktora skomentuje ten artykul.