Awanse, odznaczenia, podziękowania i nowy wóz dla OSP Dębołęka. W Wałczu strażacy obchodzili swoje święto. Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka nie brakowało słów o służbie, poświęceniu i odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców. Były także konkretne deklaracje dotyczące dalszych inwestycji w ochronę ludności i rozwój straży pożarnej.
W hangarze KP PSP przy ul. Andersa w Wałczu odbyła się w czwartek (14 maja) uroczysta zbiórka z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Uczestniczyli w niej strażacy PSP i OSP, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych oraz licznie zaproszeni goście.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru KP PSP w Wałczu, złożenia meldunku zastępcy zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Andrzejowi Podolakowi oraz podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu.
Strażacka misja
Komendant powiatowy PSP w Wałczu st. kpt. Marcin Kulczyk podkreślał w swym wystąpieniu, że współczesna straż pożarna pełni dziś znacznie szerszą rolę niż tylko działania gaśnicze.
– To już nie tylko walka z ogniem. To profesjonalna tarcza chroniąca społeczeństwo przed skutkami pożarów, wypadków, klęsk żywiołowych, katastrof i zagrożeń chemicznych czy ekologicznych – mówił.
Podkreślał również, że strażacka służba wymaga nie tylko przygotowania technicznego, ale również ogromnej odporności psychicznej i gotowości do niesienia pomocy.
– Służba straży pożarnej to nie tylko zawód, to misja. Wymaga nie tylko dużej siły fizycznej i wiedzy technicznej, ale także hartu ducha, empatii i gotowości do niesienia pomocy innym w najbardziej dramatycznych chwilach – zaznaczył.
Komendant przypomniał również o działaniach prowadzonych w ostatnich miesiącach w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej (w latach 2025–2026 uruchomiono finansowanie o wartości około 4,5 mln zł, które przeznaczono m.in. na zakup sprzętu, środków ochrony indywidualnej oraz modernizację systemów alarmowania).
– Stajemy się formacją na miarę XXI wieku, gotową na wyzwania, o których jeszcze dekady temu nie myśleliśmy – dodał.
Trudna służba
Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Anna Bańkowska dziękowała strażakom za codzienną służbę i zwracała uwagę na trud oraz niebezpieczeństwo związane z ich pracą.
– To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Przede wszystkim awanse, wyróżnienia dla was i ten piękny wóz pokazują, że wasza praca cały czas należy do bardzo trudnych i niebezpiecznych – mówiła.
Odwołała się również do nieprzewidywalnych akcji związanych z pożarami oraz przypomniała o wsparciu województwa dla strażaków.
– Od wielu lat wspieramy strażaków i inwestujemy w nowoczesne samochody, również wspólnie z samorządowcami i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska – zaznaczyła.
Wspomniała również o akcji „Czujne Pomorze Zachodnie”, w ramach której zakupiono tysiące czujek tlenku węgla dla mieszkańców regionu.
Wspólne bezpieczeństwo
Bryg. Andrzej Podolak podkreślał znaczenie współpracy pomiędzy strażakami, samorządami i mieszkańcami.
– Komendant wojewódzki przekazał mi wyrazy uznania i podziękowania dla strażaków, pracowników cywilnych, ale również dla samorządów i wszystkich osób wspierających naszą codzienną służbę – mówił.
W swoim wystąpieniu nawiązywał do sytuacji kryzysowych, z którymi w ostatnim czasie mierzył się region.
– W sytuacji kryzysowej nie liczy się to, kto ma nowszy samochód czy większy dom. W sytuacji kryzysowej wszyscy musimy zapewnić mieszkańcom podstawowe potrzeby życiowe – zaznaczył.
Przypomniał również działania związane z „kryzysem wodnym”.
– W lutym blisko 30 tysięcy mieszkańców zostało bez wody. Dzięki współpracy strażaków, samorządów i służb udało się tę sytuację opanować – podkreślał.
Samorządy razem
O współpracy samorządów ze strażakami mówił również starosta wałecki Bogdan Wankiewicz.
– Od wielu lat wspólnie działamy i widzimy w tym ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców – podkreślał.
Starosta przypominał sytuacje kryzysowe, z którymi mierzył się powiat.
– Były sytuacje, kiedy przez dwa tygodnie nie było prądu. Były wichury i nawałnice powodujące ogromne zniszczenia. Dzięki szybkiej reakcji strażaków i służb udało się nad tym zapanować – mówił.
Szczególnie podkreślał rolę strażaków ochotników.
– Bez Ochotniczych Straży Pożarnych nie można byłoby normalnie funkcjonować. Dzięki wam mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie – zaznaczył.
Nowy sprzęt
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wałczu i jednocześnie wójt gminy Wałcz Jan Matuszewski podkreślał znaczenie współpracy pomiędzy strażakami PSP i OSP.
– Jestem dumny z tego, że współpraca strażaków zawodowych i ochotników stoi na najwyższym poziomie – mówił.
Wójt zwracał uwagę na inwestycje realizowane w jednostkach OSP.
– Samorządy przeznaczają coraz większe środki na zakup samochodów, modernizację remiz i poprawę warunków służby naszych druhów – podkreślał.
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było oficjalne przekazanie lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Mercedes-Benz Sprinter dla OSP Dębołęka. Kluczyki druhom przekazali bryg. Andrzej Podolak oraz Jan Matuszewski.
Po oficjalnym przekazaniu pojazd został poświęcony przez kapelana zachodniopomorskich strażaków ks. bryg. Ryszarda Szczygła.
Awanse
Podczas obchodów wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, medale „Florian” oraz akty nadania wyższych stopni służbowych.
Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali:
- st. ogniomistrz Paweł Glaziński,
- st. ogniomistrz Jacek Skotnicki.
Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali:
- st. ogniomistrz Piotr Presler,
- st. ogniomistrz Tomasz Szymański.
Medale XXX-lecia Związku Zawodowego Strażaków „Florian” otrzymali:
- kpt. Piotr Łoboda,
- st. ogniomistrz Bartosz Rosiński.
Na wyższe stopnie służbowe awansowani zostali m.in.:
- Przemysław Kęska,
- Arkadiusz Śliwiński,
- Krzysztof Chmielewski,
- Karol Janik,
- Marek Rodzik,
- Maciej Malec,
- Tomasz Szewczyk,
- Marcin Bończaszek,
- Regina Mowczan,
- Adam Gornatkiewicz,
- Szymon Ryło
Podziękowania od parlamentarzystów
Pod koniec uroczystości odczytano listy od parlamentarzystów skierowane do strażaków i druhów z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Posłowie dziękowali m.in. za codzienną służbę, gotowość do niesienia pomocy oraz zaangażowanie w budowanie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wałeckiego.
Listy gratulacyjne przekazali: poseł na Sejm RP Marek Subocz (list odczytał jego asystent Piotr Pierzyński); poseł na Sejm RP Paweł Suski oraz posłanki RP Renata Rak i Małgorzata Golińska.
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka zakończyły się wyprowadzeniem sztandaru oraz wspólnym spotkaniem uczestników uroczystości.
























Komentarze
Dołącz do dyskusji.
Badz pierwsza osoba, ktora skomentuje ten artykul.