Przejdź do treści

Odświętne Memoriały

Wyjątkowo odświętny charakter miała w tym roku flagowa impreza wałeckich kajaków, czyli 43. Memoriał Kazimierza Góreckiego, odbywający się w 50. rocznicę startu urodzonego w Strącznie zawodnika świetnego zawodnika na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, oraz Memoriał Mariana Matłoki,

Tomasz Chruścicki
Tomasz Chruścicki
Aktualizacja: ~3 min czytania 0 komentarzy


Wyjątkowo odświętny charakter miała w tym roku flagowa impreza wałeckich kajaków, czyli 43. Memoriał Kazimierza Góreckiego, odbywający się w 50. rocznicę startu urodzonego w Strącznie zawodnika świetnego zawodnika na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, oraz Memoriał Mariana Matłoki, zorganizowany po raz 25. w 40. rocznicę śmierci wybitnego trenera.

Kazimierz Górecki urodził się w 1954 roku w Strącznie i od początku do końca zakończonej przedwczesną śmiercią kariery reprezentował barwy Orła Wałcz. Zmarły w wieku zaledwie 23 lat kajakarz zdążył zostać trzykrotnym mistrzem Polski oraz dwukrotnym brązowym medalistą Mistrzostw Świata (1974 r.) Na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976 r.) w konkurencji K$ 1000 m. zajął 5. miejsce. Razem z nim w olimpijskiej osadzie płynął m.in. Grzegorz Kołtan – inny zawodnik Orła Wałcz, który w czasie sobotnich zawodów był jednym z honorowych gości, ale pełnił także rolę sędziego.

Marian Matłoka również był olimpijczykiem (10 m. w K2 10000 m. na Igrzyskach w Londynie w 1948 r.) i wielokrotnym mistrzem Polski. Po zakończeniu kariery sportowej osiedlił się w Wałczu i został trenerem. Jest niekwestionowanym twórcą potęgi wałeckich kajaków – wychował wielu znakomitych zawodników, z sukcesami startujących w wielu imprezach światowej rangi. Zmarł w 1986 roku w Wałczu.

Zorganizowane 23 maja 2026 r. na bazie obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu zawody zgromadziły liczne grono honorowych gości, wśród których szczególne miejsca zajmowali przedstawiciele rodzin K. Góreckiego i M. Matłoki. Uroczyste otwarcie zorganizowanych wspólnie przez UKS Victoria i WTS Orzeł Wałcz, a wspartych m.in. przez Urząd Miasta Wałcz i Starostwo regat, prowadził kolejny związany z Wałczem olimpijczyk Paweł Łakomy. Ceremoniał obejmował m.in. wciągnięcie na maszt olimpijskiej flagi oraz zapalenie znicza olimpijskiego. Słowa ślubowania odczytała młoda zawodniczka WTS Orzeł Zuzanna Pora, a symbolicznego otwarcia dokonali wspólnie wiceburmistrz Wałcza Adam Biernacki, prezes UKS Victoria Agnieszka Szeremeta oraz prezes WTS Orzeł Grzegorz Szpynda.

Regaty ściągnęły na start ponad 220 kajakarzy młodego pokolenia, reprezentujących barwy 20 klubów, przede wszystkim z terenu północno-zachodniej, ale także o wiele odleglejszych zakątków Polski (np. Lublin). Rywalizowali zawodnicy w kategoriach od dzieci do juniorów. Reprezentanci wałeckich klubów wypadli na miarę swoich aktualnych możliwości, ale w każdym starcie ambitnie walczyli o jak najwyższe lokaty. W barwach UKS Victoria szczególnie wyróżnili się Antoni Fołtyn, Adam Wankiewicz i Aleksander Korczak, a spośród zawodników Orła Wałcz czołowe lokaty w swoich startach zajmowali m.in. Wiktoria Marcinkowska, Ida Krasowska, Amelia Czuba, Miłosz Kierepka, Makar Gulewski i Cezary Kasielski.

W klasyfikacji klubowej 43. Memoriału Kazimierza Góreckiego zwyciężyły Dojlidy Białystok przed KKS Nowa Sól i Admirą Gorzów. UKS Victoria Wałcz zajęła w tym zestawieniu 9. miejsce, a Orzeł Wałcz był 12. Sklasyfikowano 19 klubów. W 25. Memoriale Mariana Matłoki wyniki – także wałeckich klubów – były takie same, z tym, że w tym przypadku pod uwagę brane były wyniki 13 klubów.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dołącz do dyskusji.

Badz pierwsza osoba, ktora skomentuje ten artykul.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * sa obowiazkowe.