Szczeciński Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad złożył do Wojewody Zachodniopomorskiego wniosek w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy odcinka DK22 Człopa – Wałcz o długości 15,6 km. O ile decyzja zostanie wydana w ciągu najbliższych kilku miesięcy, to pierwsze prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą za ponad 3 lata.
Umowę na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i buduj” o wartości 178 mln zł GDDKiA zawarła z firmą PORR w sierpniu ubiegłego roku. Prace projektowe właśnie się zakończyły. Dyrekcja ostrzega, że rozpoczęcie prac będzie się wiązało z utrudnieniami w ruchu na DK22.
Zadanie podzielone zostało na dwa odcinki. Pierwszy ma prowadzić od końca planowanej obwodnicy Człopy (w jej przypadku w lutym br. podpisana została umowa na opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej, co potrwa ok. 14 miesięcy plus czas potrzebny na wydanie samej decyzji) do początku budowanej już obwodnicy Rusinowa. Drugi odcinek zacznie się na końcu obwodnicy Rusinowa i poprowadzi do budowanej obwodnicy Wałcza. Zgodnie z harmonogramem, prace mają się zakończyć w 2029 r.
Na obu odcinkach powstanie nowa konstrukcja nawierzchni, odpowiadająca współczesnym parametrom (nośność 11,5 t/oś). Jezdnia będzie miała szerokość 7 m – dwa pasy ruchu po 3,5 m każdy. Wzdłuż trasy powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, a skrzyżowania zostaną przebudowane – powstaną cztery skanalizowane skrzyżowania i jedno rondo. Przebieg drogi w rejonie Prusinówka zostanie skorygowany i DK22 ominie tę miejscowość od zachodu. Powstanie też siedem przejść dla zwierząt – dwa górne dla dużych zwierząt oraz pięć przejść dolnych. Inwestycja obejmie również budowę zatoki do kontroli pojazdów dla Inspekcji Transportu Drogowego oraz magazynu soli do zimowego utrzymania drogi.
Warto dodać, że rozbudowa DK22 na odcinku Człopa – Wałcz jest tylko jedną z kilku inwestycji, realizowanych na biegnącym przez nasz powiat odcinku DK22. W budowie są już obwodnice Szwecji, Rusinowa i Wałcza, trwa również rozbudowa trasy na odcinku Ostrowiec – Szwecja. Realizacja tej ostatniej inwestycji ma się zakończyć w IV kwartale tego roku. Prace są tu zaawansowane w ponad 60 proc., a obecnie wykonawca przebudowuje skrzyżowanie DK22 z drogą powiatową do Czechynia.
Dość mocno zaawansowana jest też budowa obwodnicy Szwecji, gdzie w większości gotowe są już warstwy bitumiczne i trwają prace przy obiektach mostowych. Ma to potrwać do II kwartału przyszłego roku, kiedy inwestycja ma być oddana do użytku.
Trwa też budowa obwodnicy Rusinowa, której zakończenie planowane jest na III kwartał przyszłego roku.
Inwestycją, na której roboty wystartowały najpóźniej, jest natomiast obwodnica Wałcza. Tu prowadzone są prace ziemne i powstają konstrukcje obiektów mostowych. W ramach tej inwestycji powstanie też nowy węzeł na drodze ekspresowej S10, a zakończenie prac planowane jest na III kwartał 2028 r.
Na podstawie materiałów opublikowanych przez GDDKiA opracował tc
Komentarze
Dołącz do dyskusji.
Badz pierwsza osoba, ktora skomentuje ten artykul.